Bezpieczeństwo instalacji gazowej

Bezpieczeństwo instalacji

To czy nasza instalacja gazowa okaże się bezpieczna zależy od wielu czynników. Przede wszystkim nie powinniśmy oszczędzać na fachowcach, którzy będą odpowiadać za prace związane z instalacją. Warto zatrudnić doświadczonych specjalistów ze sprawdzonej firmy instalatorskiej. Po wykonaniu instalacji należy sprawdzić czy aby na pewno jest ona szczelna. Nie można zapominać o sporządzeniu dokumentacji powykonawczej, w którym uczestniczą uprawnione do tego osoby. Fachowa dokumentacja jest podstawą dla dostawcy na przesył paliwa. Osoba, która odpowiada za projekt instalacji gazowej w naszym mieszkaniu powinna liczyć się z opcją przeprowadzenia prac konserwatorskich w przyszłości.

 

Dodatkowa tuleja ochronna powinna znaleźć się miejscu, gdzie rura gazowa przecina zewnętrzną ścianę domu. Najlepiej, żeby rury, które planujemy w przyszłości umieścić wewnątrz domu były stalowe z połączeniami gwintowanymi, miedziane lutowane lutem twardym lub zamontowane w nowoczesnym systemie rur zaciskowych miedzianych (np. Sanha-Press Gas).

 

Rury gazowe w mieszkaniu powinny być umieszczane w odpowiedni sposób. Zawsze należy uwzględnić odległości od pionowych przewodów wodnych, centralnego ogrzewania, gniazdek, wyłączników oraz puszek elektrycznych.

 

Spośród urządzeń gazowych najczęściej spotykanych w gospodarstwach domowych należy wymienić kotły gazowe i kuchenki oraz podgrzewacze wody. Należy zwracać uwagę na ich lokalizację. Każde urządzenie powinno być wyposażone w zawór, który pozwoli na szybkie odcięcie dopływu gazu.