Ogrzewanie domu powinno być starannie przemyślane i zaprojektowane. Najniższe koszty eksploatacji zapewniają urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Niestety dla wielu jest to zbyt droga inwestycja. Biorąc pod uwagę koszty wykonania systemu grzewczego i jego eksploatacji oraz warunki w Polsce, do ogrzewania domu warto wybrać gazowy kocioł kondensacyjny. Z kolei na terenach bez sieci gazowej sprawdzą się kotły na biomasę oraz pompy ciepła.
Jeżeli urządzenie grzewcze do domu ma być również wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej najlepszym rozwiązaniem są pompy ciepła lub kotły kondensacyjne. Instalacje te są niezwykle efektywne i potrafią wygenerować znaczną ilość ciepła przy obniżonych kosztach.
Dlaczego kocioł kondensacyjny?
Kocioł kondensacyjny oszczędza paliwo. W wyniku spalania zawsze powstaje dwutlenek węgla i woda. Temperatura towarzysząca temu procesowi jest bardzo wysoka (w kotłach tradycyjnych przekracza 120°C), jest zatem wyższa od temperatury parowania wody.
Kiedy w zwykłym kotle powstają spaliny, woda w nich zawarta zamienia się w parę i razem ze spalinami ucieka przez komin.
W uproszczeniu można powiedzieć, że kocioł kondensacyjny ma wbudowane dwa wymienniki ciepła: taki jak w kotłach tradycyjnych oraz drugi przeznaczony do skraplania pary wodnej. Skutkiem tego jest mniejsze zużycie paliwa.
Z troską o środowisko
Wśród kotłów kondensacyjnych najmniej uciążliwe dla środowiska naturalnego są urządzenia zasilane gazem. Oczywiście ogrzewanie domu gazem nie jest obojętne dla środowiska. Podczas jego spalania powstają spaliny, jednak są one stosunkowo czyste – najczystsze ze wszystkich produktów spalania tradycyjnych paliw. Jeśli wymienimy kocioł węglowy na gazowy kondensacyjny, produkcja CO2 zmniejszy się o mniej więcej 40%.